Pierwsze pąki lilaka są już widoczne na pędach, a to oznacza rozpoczęcie najpiękniejszego okresu w roku. Ten piękny i wszystkim znany krzew  jest  typowo majową rośliną, zachwycającą swoimi bujnymi kwiatostanami oraz pięknym zapachem. Mamy do dyspozycji kilka odmian różniących się zabarwieniem oraz wielkością.

Pospolity bez lilak ma małe wymagania, rośnie na żyznej glebie w słońcu lub w półcieniu. Dorasta do 3-4 metrów, są długowieczne i odporne na mróz. Posiada duże wiechowate kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany. Tak jak już wspomniałam występują w różnych odcieniach: fioletowe, purpurowe, różowe, białe, bladoróżowe, nakrapiane. Główną zaletą bzu jest jego zapach, z tego względu wykorzystywany jest jako kwiat cięty, idealnie nadający się do wazonów.

Pielęgnacja bzu polega głównie na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, ze względu na zawiązywanie przez nich pąków kwiatowych na pędach rocznych. Co 3-4 lata powinno się przeprowadzić cięcie prześwietlające krzew. Należy usunąć pędy uszkodzone, zaschnięte oraz chore. Na wiosnę warto zawsze wykonać nawożenie krzewów nawozem organiczno – mineralnym.

P.S. Zachęcam do bacznego obserwowania kwitnących lilaków, ponieważ znalezienie pięciopłatkowego kwiatka bzu przynosi szczęście, a jest to nie lada wyzwanie 😉


IMG_3434

CIEKAWE ODMIANY 

Lilak Mayera ‚Palibin’ – Gęsty krzew o kopulastym pokroju, dorastającym do 1-1,5 m wysokości. Posiada bardzo liczne kwiaty o odcieniu jasnoliliowym. Kwitnie od V-VI.

Lilak pospolity LUDWIK SPAETH ‚Andenken an Ludwig Spath’ – jest to krzew dorastający do 4 m wysokości, o bardzo wyrazistych ciemnopurpurowoczerwonych kwiatach. Główną jego zaletą jest bardzo silny zapach, Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i na tereny miejskie.

Lilak pospolity ‚Katherine Havemeyer’ – jest  to krzew o silnym i rozłożystym wzroście, dorasta do 6m wysokości. Spośród innych lilaków wyróżnia się swoim dwukolorowym ubarwieniem. Posiada lawandoworóżowe kwiaty, zebrane w duże wiechy. Kwitnie w V.

Lilak pospolity BEAUTY OF MOSCOW ‚Krasavitsa Moskvy’ – posiada pełne i duże kwiaty w kolorze różowoperłowym. Idealnie nadaje się do małych romantycznych ogródków.

 


KOMPOZYCJA RABATOWA Z BZEM LILAKIEM

Rabata 1

Rabata 2