Mimo nadchodzącej zimy i braku możliwości zakładania ogrodów, nadal projektuję, ale narazie tylko na papierze. Tym razem wykonałam koncepcję mini parku na terenie szpitala. Spory i bardzo zaniedbany kawałek ziemi, trzeba było przekształcić w ogród wypoczynkowy dla pacjentów szpitala. Teren jest zróżnicowany, ze skarpami i licznymi skosami. Założeniem klienta było stworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej pacjentom. Przede wszystkim miał to byc ogród spacerowy oraz typowo wypoczynkowy.

img_4095 img_4145  img_4113 img_4115

Pierwszym etapem projektu było zaplanowanie ścieżki, która powinna przebiegać przez cały teren i łączyć poszczególne elementy. Następnym krokiem było wyznaczenie charakterystycznych miejsc wypoczynkowych. Pierwszy z nich znajduje sie tuż za skarpą, na planie koła, wśród rabat i drzew liściastych. Głównym akcentem dekoracyjnym jest kwietnik usytuowany na środku . Drugim miejscem jest oczko wodne, które miało na celu wprowadzić urozmaicenie terenu. Wzdłuż ścieżki ciągnął sie rabaty złożone z bylin i krzewów ozdobnych. Królują szałwie, dzielżany, tawuły i trawy ozdobne. Projekt zawiera dodatkowo dwa miejsca z ławkami które zostały oddzielone pergolą obrośniętą różami pnącymi. Na jednym z nich zaplanowałam zadaszenie w kształcie półkola, które będzie chroniło przed nadmiernym słońcem lub deszczem. Drugie zaś obsadzone zostało licznymi pachnącymi i wieloletnimi roślinami .  Skarpy obsadzone zostały roślinami wzmacniającymi nasypy i zabezpieczającymi przed ich osunięciem. Strefę odgradzającą od sąsiedniej działki tworzyć będzie żywopłot z ligustru. Każda rabata pokryta zostanie korą sosnową, ścieżka zaś wyłożona zostanie nawierzchnią żwirowo – gliniasta i ograniczona kostką brukową. Część reprezentacyjną stanowić będą rośliny już istniejące oraz zaprojektowany żywopłot z berberysa. Zaplanowano rownież nasadzenia z bylin i krzewów ozdobnych.

plansza         ogrod-lasin-techniczny

Mam nadzieję, ze po zakończonych pracach budowlanych ogród będzie miejscem ukojenia, częstych spotkań i przechadzek pacjentów 🙂